کارهایی که نباید با تلویزیون خود انجام دهید

اگر از تلویزیون خود درست نگهداری نکنید هزینه تعمیر و تعویض آن را به خود تحمیل کرده‌اید.

قبل از خرید توجه داشته باشید که تلوزیون دارای گارانتی (گارانتی سام سرویس، گلدیران و ...)باشد.

حتی بعد از خرید تلویزیون نکات زیادی برای رعایت وجود دارند، اطمینان از اینکه به تلویزیون تان آسیب نزنید، تلویزیون را به صورت اشتباهی نصب نکنید در غیر اینصورت آسیب خواهد دید. و البته ضرری ندارد که از استفاده با بهترین کارایی آن اطمینان حاصل کنید.

در ادامه لیستی از "نه" ها در مورد تلویزیون را ارائه میدهیم که لذت استفاده از تلویزیون را به حداکثر و نگرانی های شما در مورد آن را به حداقل میرساند.

توجه: بسیاری از این اتفاقات شامل گارانتی  سام سرویس و گلدیران و سایر گارانتیها نمیشوند.

تلویزیون را به روی صفحه نخوابانید

با اینکه این مسئله دیگر چون گذشته باعث نگرانی نیست، اکثر برند‌ها در مورد خوابانیدن تلویزیون بر روی صفحه آن به شما هشدار میدهند. این امر دلایل متعددی دارد، عموما به دلیل تکیه‌گاه. تلویزیونها طوری طراحی شده‌اند که وزنشان را در حالت عمودی تحمل کنند. اگر تلویزیون را بر روی صفحه بخوابانید، ممکن است به صفحه آسیب بزنید و با این کار فاتحه تلویزیون شما خوانده است.

پرتکرارترین اتفاق در این زمینه هنگام بیرون آوردن تلویزیون 42 اینچی یا بیشتر رخ میدهد، خوابانیدن کارتن به یک پهلو و بیرون آوردن تلویزیون از آن. نقاط فشار بسته بندی در این حالت میتوانند با فشار آوردن به صفحه به آن آسیب بزنند. این کار فکر خوبی نیست.

تنها باری که من یک تلویزیون با صفحه شکسته دیدم وقتی بود که کارتن یک تلویزیون به روی صفحه بر زمین افتاد. در چنین حالتی گارانتی و سام سرویس هم دردی را دوا نمیکند، لذا هنگام حمل و نقل مراقب باشید.

کابل آنتن را به تلویزیون وصل نکنید

برای استفاده از شبکه‌های تلویزیون حتما از دستگاه گیرنده دیجیتال (ستاپ‌باکس) یا رسیور استفاده کنید و به هیچ عنوان کابل آنتن ( کابلی که برای وصل شدن به پیچ بستن نیاز دارد) را مستقیما به تلویزیون وصل نکنید.

از کابل کامپوزیت استفاده نکنید

کابل زرد تنها مخصوص کیفیت استاندارد است. تنها کیفیت 480i را پشتیبانی میکند. اگر کیفیت اچ دی میخواهید، باید از کابل ترکیبی (که متشکل از کابل قرمز، سبز و آبی است) یا بهتر از آن، HDMI استفاده کنید. کابل‌های HDMI لزوما گران قیمت نیستند.

انتظار صدای مناسب نداشته باشید

شعارهای تبلیغاتی، نوشته روی جعبه، یا حرفهای دامادتان را باور نکنید، همه تلویزیونها صدای بدی دارند. همه آنها. تلویزیونی با صدای خوب وجود ندارد. این یک محدودیت فیزیکی است. از آنجایی که تلویزیونها باریکتر شده اند، بلنگوها هم کوچکتر شده‌اند. یک بلندگوی یک الی دو اینچی صدای بم یا فرکانس میانه خوبی نمیتواند تولید کند، و این در مورد بزرگترین بلندگویی است که میتوانید در یک تلوزیون انتظارش را داشته باشید.در بدترین حالت، شما میتوانید یک ساندبار بخرید، که صدای فوق‌العاده‌ای ندارد اما باز هم از صدای تلوزین بهتر خواهد بود.

سیستمهای سینمای خانگی بسیار بهتر هستند، اما بهترین گزینه شما پیدا کردن یک سیستم ارزان است.

این حرف را که " تفاوت کیفیت صدا را تشخیص نمیدهید" را باور نکنید. همه میتوانند تفاوت کیفیت صدا را تشخیص دهند.

تلویزیون را بالای وسایل گرمایشی قرار ندهید

جای بدتری از بالای وسایل گرمایشی برای تلویزیون وجود ندارد. باید مراقب باشید که تلویزیون بیش از حد گرم نشود زیرا به سرعت  از بین خواهد رفت.

تلویزیون را بر روی دیوار کاذب نصب نکنید

تلویزیون را بر روی دیوار کاذب یا ضعیف از جمله سطوح ام دی اف و غیره نصب نکنید. تلویزیون سنگین است و نیاز به تکیه‌گاهی محکم دارد. لذا تلویزیون را تنها بر روی دیوار مستحکم و با اتصالات قابل اتکا نصب کنید یا بکلی از چنین کاری بپرهیزید.

 SUBWOOFER  را دور از دیوار قرار ندهید

اگر از سیستم سینمای خانگی استفاده میکنید و دستگاه شما SUBWOOFER دارد، آن را دور از دیوار قرار ندهید. گوش انسان متوجه مکان منبع صدای SUBWOOFER نمیشود لذا میتوانید آنرا هر جایی بگذارید. نکته اینجاست که اگر SUBWOOFER را نزدیک دیوار یا در گوشه بگذارید صدای آن 6 دسی‌بل بیشتر خواهد شد، که افزایش چشمگیری است.

دستگاهها را در کابینت یا بوفه نگذارید

همه وسیله های الکترونیکی گرما تولید میکنند و نیاز به تهویه کافی دارند. مطالعات نشان داده‌اند که حتی افزایش کمی در دما باعث کاهش قابل ملاحظه طول عمر دستگاهها میشود. این مخصوصا درمورد آمپیلیفایرها و رسیورها صحیح است، همچنین دستگاههای DVR و گیرنده های دیجیتال. اگر میخواهید دستگاه تان را داخل کابینت بگذارید، مطمئن شوید که اجازه ورود و خروج مناسب هوا را داده‌اید. همچنین میتواند از یک فن برای تهویه استفاده کنید.

تلویزیون یا DVR خود را مستقیما به برق وصل نکنید

این دستگاهها حساس هستند و حتی نوسانات کمی در برق میتواند به آنها آسیب بزند. استفاده از یک دستگاه محافظ مناسب اجباری است، البته یک UPS بهتر هم هست.

تلویزیون را در حالت دینامک، ورزشی یا فروش رها نکنید

اگر تلویزیونتان را در یکی از این حالات رها کنید، آنطور که قابلیتش را دارد خوب دیده نخواهد شد. برق بیشتری مصرف خواهد کرد و به تبع آن هزینه بیشتری را به شما تحمیل خواهد نمود. برای بهترین کاربری از حالت سینما یا فیلم استفاده کنید.

از کابلهای اپتیکال یا کواکسیکال استفاده نکنید

اگر دستگاه بلوری خود را وصل میکنید، از اتصالات کواکسیکال و اپتیکال استفاده نکنید. این دو نوع اتصال نهایتا صدای دالبی دیجیتال را پشتیبانی میکنند و کیفیتهای بالاتر ازجمله دالبی اچ دی و DTS HD را پشتیبانی نمیکنند. برای این کیفیت ها شما به کابل HDMI  یا شش کابل آنالوگ نیازمند هستید.

با قیچی ندوید

 ما به شما هشدار دادیم.

درصورت خرابی تلوزیون با تلفن سام سرویس (تلفن خدمات سامسونگ، خدمات پس از فروش سامسونگ، نمایندگی تعمیرات سامسونگ، شماره نمایندگی سامسونگ) ، گلد ایران یا شرکت گارانتی مربوطه تماس بگیرید و به هیچ عنوان خودتان برای تعمیر اقدام نکنید.

لینک مقاله اصلی