علت داغ شدن زیاد موتور یخچال فریزر

در این مقاله  می خواهیم در رابطه با علت داغ شدن موتور یخچال فریزر صحبت کنیم. ممکن است برای بسیاری از شما پیش آمده باشد، که گرمای خارج شده از موتور یخچال خود را احساس کرده و بابت داغ شدن موتور یخچال خود نگران باشید. بهتر است بدانید که گرمای خارج شده از موتور یا کمپرسور به طور کلی امری طبیعی در یخچال محسوب می شود. تقریبا در بسیاری از اوقات چیزی برای نگرانی وجود ندارد. با این حال گاهی اوقات مواردی سبب بروز مشکل در سیستم یخچال شده اند، که در ادامه اثرات آنها، داغ شدن بیش از حد موتور یخچال را شاهد هستیم.

علت داغ شدن زیاد موتور یخچال

همانطور که اشاره شد، گرم شدن موتور یخچال امری طبیعی است. با این حال، در صورتی که با داغ شدن بیش از حد و زیاد موتور یخچال یا درواقع همان کمپرسور یخچال، برخورد کرده اید، می بایست بسیار احتیاط کنید. داغ شدن زیاد کمپرسور یکی از مشکلات رایج یخچال فریزر بوده و جای نگرانی دارد، چرا که علاوه بر خطر آتش سوزی، می تواند نهایتا خراب شده و از کار بیوفتد که در این حالت، شما می مانید و یخچالی پر از مواد غذایی فاسد شدنی و هزینه بالای خرید یک کمپرسور جدید!

بنابراین، در صورتی که متوجه گرم شدن موتور یخچال و داغ شدن آن شدید، زمان آن است که سریعا اقدام کنید. از آنجا که عیب یابی دستگاه و برطرف نمودن مشکل آن پروسه دقیقی نیست، بهتر است به دنبال تعمیرکار باتجربه و حرفه ای جهت برطرف نمودن مشکل یخچال فریزر خود باشید.

  • کمپرسور

داغ شدن بیش از حد کمپرسور یخچال می تواند به خاطر این باشد که کمپرسور برای کار کردن بیش از حد، تحت فشار است و یا مدت زمان طولانی مشغول به کار بوده است. این امر به طور کلی، از وجود یک مشکل در سیستم خنک سازی یخچال خبر می دهد. دو دلیل رایج برای گرم شدن زیاد کمپرسور یخچال، کم بودن مبرد یا گاز یخچال و تنظیم دمای ترموستات بر روی مقادیر بسیار پایین است.

حتی اگر حرارت تولیدی بالا در موتور به مشکلی چون آتش سوزی نیانجامد، داغ شدن زیاد موتور می تواند منجر به کوتاه شدن طول عمر مفید یخچال شود.

  • کندانسور

لوله های کندانسور وظیفه پخش و انتقال گرمای گرفته شده از داخل یخچال به محیط اطراف را بر عهده دارند. به مرور زمان، بر روی این لوله ها انواع ذرات گرد و خاک و آلودگی می تواند قرار گرفته و لوله ها را بپوشاند که در این حالت، پخش گرما و تبادل آن با محیط دشوارتر می گردد. درنتیجه حرارت و گرما در سایر اجزای سیستم خنک سازی، همچون کمپرسور تجمع یافته و موجب بالا رفتن دمای این قطعات می شود. لذا سعی کنید بصورت مرتب لوله های کندانسور را تمیز کنید.

  • فن خنک کننده

کمپرسور هر یخچال دارای یک فن خنک کننده است که به حذف گرمای تولیدی در هنگام تبدیل مبرد یخچال از مایع به گاز و بلعکس، کمک می کند. فن خنک کننده بسیار مهم است، به طوری که در صورت خرابی و کار نکردن آن، اورلود کمپرسور و داغ شدن آن اتفاق خواهد افتاد.